Proszę uważnie zapoznać się z podanymi informacjami! Od ich przestrzegania zależy skuteczność tej metody!


Antykoncepcja po stosunku
z zastosowaniem preparatu PostinorDuo
®

Antykoncepcja postkoitalna, zwana inaczej „antykoncepcją po...” może być stosowana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i nie można jej zalecać jako rutynowego sposobu zapobiegania ciąży. Klasycznymi wskazaniami są: uszkodzenie prezerwatywy – pęknięcie lub zsunięcie w czasie współżycia, gwałt, odmowa zastosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji przez partnera, błąd w przyjmowaniu tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, nieudany stosunek przerywany.


.Jedną z metod antykoncepcji po stosunku jest zastosowanie preparatu Postinor Duo®. W odróżnieniu od innych pigułek antykoncepcyjnych Postinor Duo zawiera tylko jeden syntetyczny - hormon lewonorgestrel - dobrze poznany i sprawdzony progestagen o niedoścignionym profilu bezpieczeństwa. Zaletą jest skuteczność dorównujaca klasycznym preparatom do antykoncepcji doustnej zaś wadą - bardzo wysoka cena (ok. 60 zł). Po doliczeniu kosztów niekiedy odpłatnej wizyty u ginekologa - robi się jeszcze drożej.

Preparat przyjmuje się w dwóch tabletkach, po jednej co 12 godzin. Pierwsza dawka powinna być przyjęta jak najszybciej; nie później niż do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Jest to to jedyny dostępny w Polsce preparat, zarejestrowany do antykoncepcji po stosunku, dostępny wyłącznie na receptę.

Skuteczność metody z zastosowaniem PostinorDuo®
Skuteczność antykoncepcji po... z użyciem PostinorDuo® zastosowanego w optymalnym czasie (patrz tabelka poniżej) jest porównywalna ze skutecznością „klasycznych” (dwuskładnikowych) pigułek antykoncepcyjnych, a zatem jest bardzo wysoka!

Czas, jaki upłynął od niezabezpieczonego stosunku (godziny)
Wskaźnik zawodności metody (%)
Skuteczność
antykoncepcji po...
mniej niż 24
0,4
bardzo wysoka
do 48
1,2
wysoka
do 72
2,7
dość wysoka
powyżej 72
b.d.
praktycznie żadna

Najczęściej występujące działania niepożądane
"Rewolucja żołądkowa".
Najczęściej po antykoncepcji postkoitalnej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności i wymioty. Mniej uciążliwe dolegliwości to bóle piersi oraz przyspieszenie lub opóźnienie miesiączki. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji po... jest ciąża, natomiast przeciwwskazań z medycznego punktu widzenia praktycznie nie ma, gdyż dawka hormonów w preparatach jest względnie niska i stosowana krótkotrwale.

Podsumowanie
Każda kobieta w wieku rozrodczym może znaleźć się w sytuacji, w której zaistnieje konieczność zastosowania antykoncepcji po stosunku. Badania naukowe dowiodły, że jest to jedna z metod, dzięki której w znacznym stopniu można ograniczyć liczbę nieplanowanych ciąż i aborcji. A co najważniejsze - jest to metoda bardzo skuteczna i bezpieczna.

Przed zastosowaniem preparatu (wydawany wyłącznie na receptę!) skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i bezwzględnie zapoznaj się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania. Z urzędowym tekstem informacyjnym dla pacjentek stosujących PostinorDuo® możesz również zapoznać się klikając TUTAJ.

Tekst opracowany przez dr n. med. Grzegorza Południewskiego i mgr Cezarego Urbańskiego na podstawie danych udostępnionych przez producenta preparatu - GEDEON RICHTER Polska Ltd. w dniu 02 lipca 2003.

|Często zadawane pytania na temat "antykoncepcji po..."|