Postinor-Duo® - ratunek dla ofiar gwałtu i różnych przykrych a brzemiennych w skutki niespodzianek - urzędowy tekst informacyjny


Uwagi redakcji

1. Urzędowy tekst informacyjny jest tekstem rejestrowanym wraz z danym lekiem przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Znajduje się na ulotce dołączanej do opakowania leku. Dlatego jest taki oficjalny, nudny i trudny do zrozumienia. Przed zażyciem leku bezwzględnie MUSISZ, we własnym interesie, zapoznać się z tym tekstem, gdyż zawiera bardzo ważne informacje - m. in. o działaniach niepożądanych (tzw. skutkach ubocznych).
2. Postinor-Duo® (duo, bo opakowanie zawiera dwie tabletki) jest jedynym zarejestrowanym w Polsce środkiem ze wskazaniem do antykoncepcji PO STOSUNKU.
3. Postinor-Duo® NIE JEST PREPARATEM WCZESNOPORONNYM, a zatem jeden z najważniejszych argumentów podnoszonych przez przeciwników tej metody jest całkowicie bezpodstawny
4. Jest to preparat bardzo skuteczny i bardzo bezpieczny.
5. Preparatu nie można stosować „na okrągło” - stale, jako rutynowej metody antykoncepcji. Stosuje się go jedynie doraźnie, czyli OD CZASU DO CZASU, w przypadkach wyjątkowych, np gwałt lub przykra niespodzianka - np pęknięcie lub zsunięcie sie prezerwatywy. Inne nagłe i niespodziewane przypadki - według uzgodnienia z lekarzem.
6. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę - z przepisu lekarza.


Urzędowy tekst informacyjny

Postinor-Duo®
Levonorgestrel
Hormonum, contraceptivum

ATC: G 03 AC 03
Producent: Richter Gedeon
Wykaz: B
Data aktualizacji informacji o leku: 06/2003
na podstawie informacji uzyskanych od producenta.

Postać leku
tabletki (0,75 mg) 2szt. (Rp)

Skład
1 tabl. zawiera 0,75 mg lewonorgestrelu.

Działanie
Działanie: Dokładny mechanizm działania preparatu nie jest znany. Uważa się, że lewonorgestrel stosowany zgodnie z zaleceniami działa głównie poprzez zahamowanie owulacji i zapłodnienia, o ile stosunek płciowy miał miejsce w okresie przedowulacyjnym, kiedy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe. Lek nie jest skuteczny, jeżeli proces implantacji już się rozpoczął. Szacuje się, że preparat zapobiega ciąży od 96-99%. Najwyższą skuteczność uzyskujemy w 1 dobie po niezabezpieczonym stosunku płciowym (>99%), w 3 dobie ta skutecznośc spada do ok. 96%.

Wskazania
Wskazania: Antykoncepcja w przypadkach nagłych do stosowania w ciągu 72 h (3 doby) po stosunku płciowym bez zastosowania skutecznego środka antykoncepcyjnego, również w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej.

Przeciwwskazania
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na lewonorgestrel lub pozostałe składniki preparatu.

Środki ostrożności
Preparat nie może być stosowany jako rutynowa metoda antykoncepcji. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Ciąża i okres karmienia piersią
Preparatu nie należy stosować w ciąży.
Preparat nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Z badań epidemiologicznych wynika, że gdyby preparat okazał się nieskuteczny, i mimo wszystko doszło do ciąży, to nie wpływa on niekorzystnie na płód ze względu na wczesne zastosowanie leku. Lek przenika do mleka matki (0,1% przyjętej dawki).

Działania niepożądane
Mogą wystąpić: nudności, bóle podbrzusza, uczucie zmęczenia, ból i zawroty głowy, uczucie napięcia piersi, wymioty, biegunka, nieregularne krwawienie i plamienie. Może wystąpić przemijające zaburzenie cyklu miesiączkowego, jednak u większości kobiet następne krwawienie miesiączkowe występuje w spodziewanym czasie.

Interakcje
Leki pobudzające enzymy wątrobowe przyspieszają metabolizm lewonorgestrelu. Do leków, które prawdopodobnie zmniejszają skuteczność działania należą: barbiturany, fenytoina, karbamazepina, leki ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny, ryfampicyna, rytonawir, ryfabutyna i gryzeofulwina. Leki zawierające lewonorgestrel mogą nasilać ryzyko działania toksycznego cyklosporyny ze względu na możliwość hamowania jej metabolizmu.

Dawkowanie
Doustnie. W celu osiągnięcia największej skuteczności antykoncepcyjnej należy przyjąć 2 tabl. (pierwszą jak najszybciej po stosunku płciowym
bez zastosowania skutecznego środka antykoncepcyjnego - nie później niż po 72 h; drugą - po 12 h od przyjęcia pierwszej dawki).
W przypadku wystąpienia wymiotów w ciągu 3 h od przyjęcia tabletki, należy natychmiast przyjąć jeszcze jedną tabletkę. Preparat można zastosować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Nie zaleca się stosowania więcej niż 4 tabl. w cyklu miesięcznym.

Uwagi
Po zastosowaniu preparatu zaleca się stosowanie miejscowej metody barierowej do momentu wystąpienia następnej miesiączki. Zastosowanie preparatu nie stanowi przeciwwskazania do dalszego stosowania innego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.

|Najczęściej zadawane pytania na temat stosowania
preparatu Postinor-Duo w "antykoncepcji po..."|