Cerazette — pierwsza minipigułka wreszcie dostępna w Polsce!

Informacje o rejestracji w Polsce:
Indeks terapeutyczny ATC G03AC
Nazwa preparatu: Cerazette®

Substancja czynna: desogestrelum 0,075mg
forma preparatu: tabletki powlekane
Opakowania 28 lub 84 tabl. w blistrach
Producent Organon N.V., Holandia
Nr rej MZiOS 09257
Data dopuszczenia: 2002-03-21 do roku 2007-02-14
Dostępność: wydaje się tylko z przepisu lekarza (Rp)

Cerazette® jest jedyną dostępną w Polsce minipigułką. W odróżnieniu od preparatów złożonych nie zawiera estrogenu. Zawiera tylko jeden syntetyczny odpowiednik żeńskiego hormonu - dezogestrel w dawce 75 mikrogramów. Preparat zażywa się codziennie - bez 7 dniowej przerwy jak w przypadku preparatrów złożonych dostępnych w Polsce.

Firma Organon opracowała Cerazette® z myślą o kobietach, które nie mogą lub nie powinny stosować pigułek zawierających estrogeny (na przykład ze względu na estrogenozależne działania niepożądane lub karmienie piersią. Tradycyjne minipigułki (czyli doustne preparaty antykoncepcyjne zawierające wyłącznie progestagen) są dostępne na rynku już od roku 1970, lecz ich wadą była niższa od preparatów złożonych skuteczność antykoncepcyjna, ponieważ nie hamowała w takim stopniu jak one jajeczkowania. 8-letnie badania prowadzone przez firmę Organon doprowadziły do opracowania minipigułki o nazwie handlowej Cerazette, której działanie antykoncepcyjne polega przede wszystkim na skutecznym hamowaniu jajeczkowania. Jej mechanizm działania jest więc inny niż tradycyjnych minipigułek i podobny do preparatów złożonych, lecz w odróżnieniu od tych drugich - Cerazette® nie zawiera estrogenu.

Cerazette® wykazuje znakomitą skuteczność antykoncepcyjną, może być stosowany przez kobiety karmiące piersią i jest dobrze tolerowany przez większość kobiet, które go stosują. Jego wadą jest nieco słabsza kontrola cyklu, w związku z czym miesiączkopodobne krwawienia podczas jego stosowania mogą być mniej regularne. Wprowadzenie tej pigułki na rynek jest krokiem we właściwym kierunku.

Nasz komentarz:
cieszymy się, że firma Organon pomyślała o tych kobietach, które nie mogą stosować preparatów złożonych ze względu na estrogenozalezne działania niepożądane i wprowadziła Cerazette
® na rynek Polski. Można tylko żywić nadzieję, że wkrótce inne firmy podążą za jej przykładem. Bo na przykład w malutkiej Nowej Zelandii, kraju Maorysów i ptaszka kiwi zarejestrowanych jest 5 różnych minipigułek

W związku z prowadzeniem na rynek polski pierwszej minipigułki, na którą tak długo czekali ginekolodzy i ich pacjentki redakcja „Antykoncepcji bez ściemy” składa wyrazy uznania firmie Organon i Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej i przyznaje im nasze wyróżnienie - odznakę „Złotego Antyplemnika”. Cerazette® nie jest środkiem dla każdej kobiety i — jak zawsze — jej stosowanie wymaga w każdym przypadku rozważenia korzyści i ryzyka, lecz zwiększa arsenał dostępnych środków i może być dobrym wyborem dla kobiet, u których stosowanie preparatów złożonych jest przeciwwskazane. Tylko ta zaporowa cena! 35,00 zł to lekka przesada, gdyż wiele kobiet w Polsce nie będzie na ten comiesięczny wydatek stać.

Poproś swojego lekarza, by przy wyborze najlepszej dla Ciebie metody antykoncepcji rozważył możliwość stosowania tego właśnie preparatu! Stosowanie minipigułek nie zwiększa ryzyka wystąpienia VTE -- o ryzyku żylnej zakrzepicy z zatorem - czytaj TU.