Ciąża

ciążą.jpg (29090 bytes)Po zagnieżdżeniu się w endometrium rozwijający się zarodek zaopatrywany jest w substancje odżywcze i tlen, a produkty jego przemiany materii usuwane są poprzez wyspecjalizowaną strukturę, zwaną łożyskiem. W wyniku podziałów oraz różnicowania komórek powstają poszczególne tkanki, narządy i części ciała płodu. Rozwijający się w macicy płód chroniony jest błoną płodową (owodnią), wypełnioną płynem owodniowym.


  Ciąża ludzka trwa 9 miesięcy. Macie sporo czasu na przygotowanie pokoju dziecinnego i zrobienie niezbędnych zakupów. Byłoby również dobrze, gdyby przyszła matka wzięła udział w zajęciach Szkoły Rodzenia. Jeśli ojciec dziecka będzie przy porodzie, chodźcie na te zajęcia oboje. Zdobyte na nich praktyczne umiejętności bardzo pomogą podczas porodu zarówno matce, jak i dziecku. NAPRAWDĘ WARTO!

Jaką antykoncepcję można stosować po porodzie?

Panuje przekonanie, że po porodzie, w okresie karmienia nie można zajść w ciążę. Owszem, prawdopodobieństwo zajscia w ciążę w okresie intensywnego karmienia piersią, jeżeli dziecko nie jest dokarmiane pokarmem sztucznym, jest dość niskie (indeks Pearla = 2, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po porodzie).

Jeżeli dziecko jest sztucznie dokarmiane, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę znacznie wzrasta. Metod naturalny naturalne są po porodzie bardzo zawodne, ponieważ w organizmie kobiety odbywają się tak głębokie przemiany, że nie sposób ustalić terminu owulacji. Miesiączka, która może sie pojawić jeszcze w okresie karmienia piersią, nie występuje regularnie. Cykle stabilizują się dopiero po pewnym czasie.

Ponieważ składniki czynne leków przedostają się do pokarmu kobiecego - mleka, nie można stosować w okresie karmienia piersią dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych. A zatem, co? Pozostały wybór jest ograniczony. Jeśli chodzi o antykoncepcje "męską" - to tylko prezerwatywy. Natomiast u kobiet, ze środków dostępnych w Polsce, ze wszechmiar godną polecenia wydaje sie uwalniajaca progestagen wkładka wewnątrzmaciczna Mirena®.

Ograniczenia w metodzie antykoncepcji będą istniały do zakończenia karmienia dziecka piersią i/lub powrotu regularnych cyklów miesiączkowych.

 

wstecz.gif (2904 bytes)   kleo_but.gif (3633 bytes)   dalej.gif (2709 bytes)