Ciekawostki na temat antykoncepcji

 

Prekursorami zastosowania hormonów w medycynie byli Chińczycy. Już przed 2000 lat otrzymywali kobiece hormony, odparowując do sucha 800 (!) litrów kobiecego moczu. Nowocześni naukowcy też używają moczu -- ciężarnych klaczy -- do otrzymywania hormonów stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej.

 

Pierwsze prezerwatywy były powszechnie stosowane w starożytnym Rzymie. Robiono je z baranich pęcherzy. W średniowieczu w Europie zaczęto stosować prezerwatywy wielokrotnego użytku, zrobione z jedwabiu, mocowane na tasiemki. Takich prezerwatyw używał Giacomo Casanova - rozpustnik wszechczasów. A do tego elegancik.

 

W starożytnym Egipcie jako środka antykoncepcyjnego uzywano łajna krokodylego. Podobno zawiera substancje plemnikobójcze. A niech mnie krokodyl -- ciekawe, jak się je stosowało.
Teraz stosuje się preparaty zawierające nonoksynol - detergent. Plus - nie pachną tak brzydko. Minus - są równie zawodne

 

Również z Czarnego Lądu pochodzą pierwsze przypadki stosowania wkładek domacicznych. Arabowie zauważyli, że wielbłądzica nie zachodziła w ciążę, gdy do jej narządów rozrodczych wprowadzili kamienie. Podobne "wkładki antykoncepcyjne" stosowano jeszcze na początku XX wieku w Niemczech, tyle, że z wypalonej gliny i z wyrytym zaklęciem: "- Obym nie przyniosła wstydu".
Indianie ze szczepu Chiapas w celach antykoncepcyjnych stosowali słodkie ziemniaki. Współcześni naukowcy zachodzą w głowę, skąd Indianie wiedzieli, że zawierają zwiazek przypominający budową progesteron?
Jak zdrowo. I jak ekologicznie!

 

Biorąc za wzór Indian, współcześni naukowcy też wykorzystują surowce roślinne do produkcji hormonów, stosowanych w pigułkach antykoncepcyjnych. Związki chemiczne uzyskiwane z soi i pasternaku wykorzystuje się do syntezy estrogenów.

 

Starożytni Babilończycy -- odlegli przodkowie Saddama Husajna -- określali dni płodne badając pH moczu za pomocą papierków lakmusowych. Odradzamy tę metodę. Nowoczesne papierki lakmusowę sie do tego nie nadają. Starożytni mieli lepszy lakmus. LAMUS!

 

wstecz.gif (2904 bytes)   kleo_but.gif (3633 bytes)   dalej.gif (2709 bytes)