To nie jest kolekcja implantów, które ufoludki wszczepiają
w niewiadomych celach uprowadzanym przez siebie osobom.
Nie jest to również wystawa obiektów połykanych przez osadzonych w zakładach karnych. To są...

wkładki wewnątrzmaciczne

czyli środki antykoncepcyjne w formie kształtek z tworzywa sztucznego, metalu lub jednego i drugiego. Niezależnie od budowy, wszystkie wkładki zakłada się tak samo - do macicy, stąd ich angielska nazwa - intrauterine devices, w sktócie IUD. Zakładane są przez ginekologa; nie zakłada się ich samodzielnie, jak np. kapturków czy diafragm! We wkładkach znajdują się zwykle jakieś elementy miedziane, najczęściej w formie nawiniętego drucika lub pierścieni, lub zasobniki uwalniające hormony.

 

Na rysunku obok przedstawiono wkładkę wewnątrzmaciczną z dodatkiem miedzi. Na ramieniu poziomym - dwa pierścienie, a na elemencie pionowym - zwoje drutu miedzianego. Zastosowanie miedzi zwiększa skuteczność antykoncepcyjną wkładki. Miedź chroni również przed infekcjami bakteryjnymi. Małe wymiary wkładki sprawiają, że jej założenie jest stosunkowo łatwe dla ginekologa i mało bolesne dla pacjentki. Widoczne u dołu na rysunku włókna z tworzywa sztucznego pozwalają kobiecie sprawdzić palcami, czy wkładka „jest na swoim miejscu”. Rzadko, ale zdarza się, że wkładka samoistnie wypada, a kobieta tego nie zauważy. Wtedy działanie antykoncepcyjne wkładki ustaje prawie natychmiast i kobieta moze zajść w ciążę.

Mechanizm działania wkładek wewnątrzmacicznych nie jest całkowicie poznany. Według niektórych naukowców wkładki działają wczesnoporonnie, wywołując takie zmiany w śluzówce macicy, które uniemozliwiają rozwijającemu się zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy. Niezagnieżdzony zarodek niejako wypada” z macicy, i dalej... do muszli klozetowej. Dlatego stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych działających w ten sposób stawiane jest na równi z aborcją i oceniane jako niedopuszczalne z etycznego punktu widzenia.

Skuteczność (wyrażona indeksem Pearla) tego typu wkładek antykoncepcyjnych wynosi 0,5 - 6, co oznacze, że na 100 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji w ciążę zajdzie 0,5 - 6 kobiet).
Duże różnice w indeksie Pearla wynikają z różnic w budowie wkładek
(patrz szlaczek u góry).

 

 

 

 

 

 

Mirena dostępna jest bez recepty, co nie oznacza, że ominie Cię wizyta u lekarza, gdyż tylko on może ją założyć. Do wad Mireny należy zaliczyć dość wysoką cenę około 600 złotych, lecz gdy weźmiesz pod uwagę fakt, że zapewnia skuteczną antykoncepcję aż przez 5 lat, to w porównaniu z pigułkami jest ona środkiem bardziej opłacalnym. A co najważniejsze – dużo zdrowszym. I dlatego, o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do jej zastosowania – jest to środek z pewnością zasługujący na uwagę przy wyborze skutecznej antykoncepcji, zwłaszcza dla kobiet po porodzie.

Mirena ® – wkładka wewnątrzmaciczna
uwalniająca progestagen (lewonorgestrel)

    Istnieją też wkładki, które nie działają wczesnoporonnie. Dostępna w Polsce wkładka tego typu nosi nazwę Mirena. Mirena jest jednym z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych (0,14 ciąży na 100 kobiet stosujących tę metodę przez 1 rok), a również najnowocześniejszych. Wyglądem przypomina wkładkę Copper TCu 380A, lecz nie zawiera elementów miedzianych. W części pionowej wkładki umieszczony jest cylindryczny zbiorniczek, zawierający 52 mg lewonorgestrelu, który jest stopniowo uwalniany w dawkach 0,02 mg/dzień przez co najmniej 5 lat. Okres ten przyjmuje się za czas skutecznej antykoncepcji, zapewnianej przez Mirenę.

Miejscowe (czyli domaciczne) uwalniane lewonorgestrelu przez Mirenę pozwala na stosowanie bardzo niskiej dawki dziennej hormonów (0,02 mg/dobę). Stężenie lewonorgestrelu we krwi jest 5 razy nizsze niż w czasie stosowania minipigułki oraz średnio około 20 razy niższe niż w czasie stosowania złożonych tabletek doustnych. Dzięki silnemu, miejscowemu wpływowi lewonorgestrelu, Mirena działa profilaktycznie i leczniczo na zaburzenia endometrium (śluzówki macicy). Po roku stosowania krwawienie miesięczne ulega zazwyczaj skróceniu do 1 - 2 dni.

Na rysunku przedstawiono umiejscowienie w macicy jednej
z powszechnie stosowanych wkładek zawierających miedź.

Wkładki gwarantują skuteczną antykoncepcję przez okres kilku (3-5) lat. Nie są wskazane dla nastolatek ani dla kobiet ze stanami zapalnymi narządów miednicy mniejszej i obfitymi lub bolesnymi miesiączkami. Lekarze najczęściej przepisują wkładki kobietom, które już mają dzieci.