Nowa E(V)RA w antykoncepcji

To, co proste, okazuje się zwyczaj najtrudniejsze. Jednym z najważniejszych czynników rzutujących na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych są błędy popełniane przy ich zażywaniu. Ich skutkiem może być nieplanowana ciąża. Z myślą o zapominalskich opracowano nową i równie skuteczną metodę antykoncepcji. W Polsce zarejestrowano preparat Evra® - pierwszy na świecie plaster antykoncepcyjny. Stosując go, o antykoncepcji trzeba pamiętać tylko raz na tydzień.

Jak dziala Evra?
Evra to cienki, elastyczny plaster koloru beżowego w kształcie kwadratu o wymiarach 45 mm na 45 mm. Naklejony na skórę (przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu) uwalnia hormony, które dostają się bezpośrednio do krwioobiegu i zapobiegają zajściu w ciążę.

Skład
Evra zawiera dwa rodzaje substancji hormonalnych: estrogen (etynylestradiol) oraz progestagen (norelgestromin). Zapobiegają one owulacji -- komórka jajowa nie jest uwalniana z jajnika, przez co nie może dojść do zapłodnienia.

Skuteczność preparatu Evra
Skuteczność plastra antykoncepcyjnego jest porównywalna do pigułki antykoncepcyjnej -- Indeks Pearla wynosi 1, czyli spośród stu kobiet stosujących Evrę przez jeden rok jedna zajdzie w ciążę. Aby pigułka działała skutecznie, należy ją regularnie zażywać. Najczęstszą przyczyną obniżonej skuteczności antykoncepcji doustnej są błędy popełniane w zażywaniu pigułki - np. zapomnienie. Szacuje się, że jedna na pięć kobiet stosujących doustną antykoncepcję przynajmniej dwa razy w miesiącu zapomina o jej przyjęciu.

Zalety
Z badań przeprowadzonych przez producenta Evry we wspólpracy z Instytutem Badawczym TNS OBOP* wynika, że aż 1/3 kobiet obawia się, że zapomni zażyć pigułkę a 12 % -- popełnia błąd w jej stosowaniu. O stosowaniu plastra trzeba pamiętać tylko raz w tygodniu - ryzyko popełnienia błędu jest więc znacznie mniejsze, a zatem skuteczność antykoncepcyjna jest wyższa!

Jak stosować preparat Evra?
Preparat Evra można naklejać w następujących miejscach na ciele: na pośladkach, na podbrzuszu, górnej części tułowia i na ramieniu. Kolejne plastry powinno się nalepiać w innych miejscach, aby uniknąć ewentualnych podrażnień. Nie należy przyklejać go na piersiach. Pierwszy plaster przylepia sie w pierwszym dniu cyklu (czyli pierwszym dniu miesiączki), kolejne w odstępach siedmiodniowych; drugi w ósmym, a trzeci w piętnastym dniu cyklu.

Czwarty tydzień to "Tydzień bez Plastra". W tym czasie powinno wystąpić "krwawienie z odstawienia". Po upływie czwartego tygodnia (tego bez plastra) należy nalepić kolejny plaster z nowego opakowania, i postępować jak opisano wyżej, póki kobieta korzysta z tej metody antykoncepcji.

Opakowanie
zawiera trzy identyczne plastry, więc nie ma ryzyka naklejenia niewłaściwego plastra. Zawsze należy stosować tylko jeden plaster Evra - tzn. zdjąć stary przed przyklejeniem nowego. Nowy plaster powinien być naklejony bezpośrednio po odklejeniu poprzedniego.

Komfort i wygoda
Z przeprowadzonych przez producenta plastrów Evra badań wynika, że ponad 60% kobiet uważa, iż idealna metoda antykoncepcyjna musi być skuteczna i bezpieczna dla zdrowia. Metoda powinna również cechować się komfortem stosowania - to zdanie 16 % kobiet i być łatwa w użyciu - tak uważa 13% badanych.

Transdermalny system Evra wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Podczas gdy producenci pigułek opracowują coraz wymyślniejsze metody przypominania o ich regularnym zażywaniu, plaster antykoncepcyjny uwalnia kobiety od tej konieczności. Ponad połowa kobiet zdecydowałaby się na zamianę codziennie zażywanych pigułek na przyklejany raz na tydzień plaster.

Stosowanie plastra Evra
nie wymaga żadnych zmian w stylu życia kobiety. Evra doskonale przylega do ciała i jest odporna na odklejanie. Stosując plaster można wykonywać ćwiczenia fizyczne, pływać, brać kąpiel. Ta nowatorska metoda zapewnia pełną swobodę i komfort. Kobiety z krajów, w których plaster antykoncepcyjny jest dostępny od pewnego czasu, uważają go za prawdziwą rewolucję. Niektóre z nich, chcąc zademonstrować, że są "trendy", przyklejają plastry w widocznych miejscach na ciele.

W Stanach Zjednoczonych plaster Evra zyskał sobie ogromną rzeszę zwolenniczek i jest obecnie drugą -- po pigułkach -- najpopularniejszą metodą antykoncepcji.

Uwaga: plaster EVRA nie powinien być stosowany przez kobiety z dużą nadwagą!
Skuteczność tej metody antykoncepcji zależy od ciężaru ciała kobiety. Krytyczny ciężar ciała, od którego skuteczność metody zaczyna spadać to 80 kg. U kobiet o ciężarze ciała 90 kg i powyżej skuteczność metody zbliża się do skuteczności metod barierowych; spośród stu par stosujących tę metodę przez 1 rok, 5 - 15 kobiet o ciężarze ciała 90 kg lub więcej zaszło w ciążę.

Przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje i ostrzeżenia specjalne
Generalnie takie same jak w przypadku doustnych środków antykoncepcyjnych (czytaj tu).

Dostępność
Preparat wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza. Przed użyciem przeczytaj znajdującą się w opakowaniu ulotkę informacyjną bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Preparat chronić przed dziećmi! Preparat nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową!

Sugerowana cena za opakowanie (wystarcza na 28 dni): 58 PLN

 

*Badanie przeprowadzono przez TNS OBOP na reprezentatywnej losowej próbie mieszkanców Polski powyzej 15 roku zycia.

EVRA Notatka prasowa 2004-03-31 Janssen-Cilag, korekta językowa -- ARW CITO!
Przytoczono za: http://media.headlines.com.pl
kontakt dla mediów
Agnieszka Sznyk [email protected]
Headlines 00-777 Warszawa
tel: 603 924 042 fax: 22 841 79 92 http://www.headlines.com.pl