Męskie nasienie
a kobiet starzenie


Powiedziały kukułki: nie spóźniaj się z zażywaniem pigułki
!

 

 

 

 

 

 

 

 Gdy zażywasz niektóre leki (np. antybiotyki) - kiepskie antykoncepcji doustnej mogą być wyniki!Przyjaciółki
i przyjaciele!
Nie zachodzi się
w ciążę, biorąc wspólne kąpiele.

Pigułki to nie bułki! Czytaj uważnie tekst z informacyjnej bibułki!Od kiedy zaczyna działać pigułka? - pytała puchacza gżegżółka


Często zadawane pytania (F.A.Q.)

Na tej stronie odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania. Przypuszczamy, że poruszane przez Was tematy mogą również interesować również innych internautów, a jednocześnie stanowią ważne uzupełnienie zagadnień, które my staramy się wam przybliżyć. Wasze pytania zwiększają użyteczność tego serwisu. Być może ktoś boi się zapytać o coś, bo obawia się ośmieszenia. Albo nie wie, jak sformułować pytanie. Zaspokajając własną ciekawość możecie również pomóc innym.
Nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi.

Pyt:  Czy to prawda, że kobieta się starzeje od prezerwatywy?
Odp: Rozumiem, że chodzi o opinię, że na organizm kobiety korzystny wpływ mają zawarte w nasieniu męskim hormony (tzw. prostaglandyny). Prezerwatywa, uniemożliwając dostawanie się nasienia do organizmu kobiety, miałaby kobietę tego korzystnego wpływu pozbawiać.  Aby coś takiego stwierdzić, trzeba przeprowadzić kilku- a jeszcze lepiej kilkudziesięcioletni eksperyment na kilkuset  pacjentkach. Pacjentki należałoby podzielić na trzy grupy:

A - grupa pacjentek współżyjących bez prezerwatywy
(poddawane dobroczynnemu wpływowi nasienia)
B - grupa pacjentek współżyjących tylko z prezerwatywą
(brak wpływu nasienia)
C - grupa pacjentek, które współżyją bez prezerwatywy, ale u ich partnerów nigdy nie dochodzi do wytrysku nasienia
(brak wpływu nasienia, lecz pacjentka o tym nie wie, aby wyeliminować tak zwany czynnik psychologiczny).

Wszystkie kobiety powinny przebywać w takich samych warunkach (pożywienie, wysiłek fizyczny, itd)., aby wyeliminować „pozanasienne” przyczyny niestarzenia się. Po kilku- lub kilkunastu latach należałoby przeprowadzić analizę statystyczną „stopnia zestarzenia się” kobiet w każdej grupie. Jak dotąd, nikt tego typu badań nie przeprowadził, stąd nie wiem, na czym twierdzenie tego specjalisty miałoby się opierać. Jak zmierzyć „stopień zestarzenia się"?

Pyt:  Co robić, gdy zapomnę wziąć pigułki?
Odp: Na drugi raz - nie zapominać, bo działanie antykoncepcyjne może być osłabione.
A oto schemat postępowania w takim przypadku, zalecany dla większości jedno-, dwu- i trójfazowych preparatów antykoncepcyjnych. Przede wszystkim policz, ile godzin wynosi spóźnienie:

1) Jeżeli mniej niż 12, to natychmiast połknij zapomnianą pigułkę. Kolejne przyjmuj o zwykłej porze.
2) Przekracza 24 godziny. Musisz udać się do swego ginekologa po radę.
3) Od 12 do 24 godzin. Postępowanie zależy od tego, w którym tygodniu przyjmowania drażetek z bieżącego opakowania zapomniałaś jedną połknąć.

Pominięcie pigułki w pierwszym tygodniu. Weź zapomnianą pigułkę i przez 7 kolejnych dni stosuj dodatkowe  zabezpieczenie (np. prezerwatywy). Kolejne pigułki bierz o zwykłej porze. Koniecznie zgłoś się do ginekologa, ponieważ zabezpieczenie antykoncepcyjne może nie być pełne.

Pominięcie pigułki w drugim tygodniu.
Zażyj zapomnianą pigułę, nawet jeśli oznaczałoby to zażycie dwu jednocześnie. Kolejne łykaj o zwykłej porze. Nie musisz stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Pominięcie pigułki w trzecim tygodniu.
Natychmiast zażyj zapomnianą pigułkę, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch na raz. Kolejne przyjmuj codziennie o zwykłej porze. Nowe opakowanie zacznij następnego dnia po wzięciu ostatniej pigułki z dotychczasowego opakowania (bez 7-dniowej przerwy). Krwawienie miesiączkowe wystąpi dopiero po skończeniu nowego opakowania.

Pyt: Czy zażywanie antybiotyków wpływa na skuteczność pigułki?
Odp: Tak, może obniżać w okresie ich stosowania razem z pigułką i ok. 7 dni po, gdyż zażywanie antybiotyków, zwłaszcza o szerokim spektrum działania, zmienia poziom etynylestradiolu we krwi. co może obniżać skuteczność pigułki. Również inne leki mogą obniżać skuteczność pigułek - patrz ulotka informacyjna: INTERAKCJE oraz TUTAJ. Zasięgnij również porady lekarza, który dany lek przepisuje, aby sprawdził, czy zachodzi między nim a pigułką antykoncepcyjną interakcja.

Pyt: Kąpałam się z razem w moim chłopakiem w wannie. Podczas pieszczot miał wytrysk i nasienie dostało się do wody. Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę w takim przypadku?
Odp: Żadne. Często pytacie o prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wskutek używania cudzego ręcznika, w trakcie wspólnej kąpieli lub takich czy innych pieszczot. Wbrew obiegowej opinii, że "życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", nie jest tak łatwo zajść w ciążę. Aby doszło do zapłodnienia, musi dojść do wytrysku nasienia w pochwie. Jeśli wytrysk ma miejsce poza pochwą, prawdopodobieństwo zapłodnienia jest prawie żadne. Mówię "prawie żadne", bo jak ktoś ma niefart, to... Dlatego najlepiej pomyśleć zawczasu i wykluczyć możliwość nieplanowanej ciąży.

Pyt: Brałam pigułki antykoncepcyjne trójfazowe o nazwie... (3 generacja), niestety po 3 miesiącach musiałam przestać - pojawiły się zaburzenia wzroku. Czy jest możliwość dostosowania jakiejś pigułki do mojego organizmu? Neurolog, którego odwiedziłam, powiedział, że jestem uczulona na jeden ze składników pigułki. Czy są tabletki o takim składzie (a przy tym bezpieczne), który dałby mi szanse je stosować? I jeszcze jedno: w ulotce, którą zawierało opakowanie stosowanego przeze mnie środka, nie było słowa o możliwości wystąpienia takich objawów, jakie miałam, skutkiem czego bardzo się przestraszyłam (myślałam, że coś złego dzieje mi się z mózgiem). Czy nie ma prawa nakazującego producentom pigułek zawierać w ulotce pełną informację na temat możliwych skutków zażywania tabletek antykoncepcyjnych?
Odp: Czytajcie dokładnie wszystkie informacje podane w naszym serwisie! Te informacje są podane na naszych stronach - PATRZ TUTAJ. Powtórzmy:


1) Zaburzenia widzenia są jednym z możliwych działań niepożądanych doustnych środków antykoncepcyjnych, które jest bezwzględnym powodem do natychmiastowego odstawienia takiego środka.
2) Prawdopodobnie nie ma możliwości dostosowania jakiejś pigułki do Twojego organizmu, ale lekarz może na próbę przepisać Ci jakąś inną pigułkę. Jeśli zaburzenia wzroku się powtórzą, to prawdopodobnie doustna antykoncepcja nie jest wskazana w Twoim przypadku.
3) Zaburzenia widzenia nie są raczej spowodowane uczuleniem na jedną z substancji pomocniczych pigułki, lecz skutkiem zaburzenia równowagi hormonalnej w wyniku zażywania hormonów
4) Owszem, jest takie prawo. Urzędowy tekst informacyjny (UTI), który jest dołączany do opakowania leku, musi zawierać również informacje o działaniach niepożądanych. Jednak nie wszyscy producenci wymieniają w swoich ulotkach wszystkie działania niepożądane, a bywa też i tak, że Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej wprowadza zmiany do tekstu informacyjnego. W każdym razie jest to tekst zarejestrowany, dopuszczony i producent leku nie może wprowadzać doń zmian bez ponownej rejestracji UTI.

Pyt: Od kiedy zaczyna działać pigułka antykoncepcyjna (chronić przed ciążą)?
Odp: Zgodnie ze sposobem użycia podanym w ulotce, jeżeli pierwszą pigułkę zażyjesz w PIERWSZYM dniu cyklu (jest to pierwszy dzień wystąpienia krwawienia miesiączkowego), to preparat zabezpiecza przed ciążą już od tego pierwszego dnia. Zajście w ciążę w ciągu 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu pigułek jest również niemożliwe.
Przy takim schemacie zażycia można powiedzieć:

„PIGUŁKA DZIAŁA OD ZARAZ
I PRZEZ CAŁY CZAS”

Natomiast jeżeli pigułka została przyjęta innego dnia
(np 5. lub później), to pęcherzyk jajnikowy może być już na tyle duży, ze dojdzie do owulacji mimo zażycia pigułki. Wtedy w pierwszej połowie pierwszego „cyklu z pigułką”, przez dwa tygodnie należy stosować metodę dodatkową (np. prezerwatywy). Natomiast w cyklu kolejnym - i już w trakcie przerwy w przyjmowaniu pigułek - jesteś zabezpieczona przed ciążą - jesteś zabezpieczona już 1. dnia..

Na razie to wszystkie najczęściej zadawane pytania.

wstecz.gif (2904 bytes)   kleo_but.gif (3633 bytes)