Z A P A M I Ę T A J

Plemniki mogą zachować żywotność w narządach rozrodczych kobiety nawet przez 5 dni.

 

 

ZALETY metody:
- w zasadzie brak działań niepożądanych
- brak przeciwwskazań natury moralnej

 

 

WADY metody:
- wysoka zawodność, stąd niepolecana nawet przez entuzjastów naturalnych metod antykoncepcji (indeks Pearla 24)
- możliwość wystąpienia nerwic na tle seksualnym

 

 

OGRANICZENIA metody: -niewskazana u kobiet z zaburzeniami cyklu;
-niewskazana w przypadku partnerów o niskiej samodyscyplinie i niskim poczuciu odpowiedzialności
-duże ograniczenia czasowe odbywania stosunków płciowych - w zasadzie do 1. i ostatniego tygodnia cyklu

 

 

WSKAZANIA:
metoda do rozważenia przez pary, które bardzo rzadko współżyją, zwłaszcza wtedy, gdy cykle u kobiety są bardzo regularne (regularne miesiączki)

 

WYMAGANIA:
- duża samodyscyplina partnerów
- wstrzemięźliwość lub niski popęd seksualny
- dobra sytuacja rodzinna i materialna na wypadek, gdyby metoda zawiodła.

 

 

 


Naturalne metody regulacji poczęć, czyli antykoncepcji, część 2
- metoda kalendarzykowa Ogino-Knausa


Jako pierwsi mechanizm działania tej metody opisali lekarze Ogino i Knaus - stąd metoda Ogino-Knausa. Polega ona na powstrzymywaniu się od współżycia w dni płodne, których termin ustala się na podstawie średniej długości trwania cyklu kobiety.

Jeżeli cykl trwa około 28 dni, to około 14 dnia (plus-minus 4 dni) następuje jajeczkowanie. Dni 1 - 9 i 18 - 28 są z dużym prawdopodobieństwem bezpłodne.

Dlaczego 1 - 9, a nie 1 - 13?
Dlatego, że plemniki zachowują zdolność do zapłodnienia w narządach rozrodczych kobiety nawet przez 5 dni! A zatem,

PAMIĘTAJCIE O TYM, że stosunek nawet na 5 dni przed przewidywanym terminem jajeczkowania może doprowadzić do zapłodnienia.

A co z dniami 18 - 28?
Tu też jest pewien problem. A jeżeli termin jajeczkowania się opóźni? Dlatego należy przyjąć, że dni 14-18 również są ryzykowne.

W 99 procentach bezpłodna faza cyklu przypada mniej więcej na dni 21 - 28. W tych dniach prawdopodobieństwo zapłodnienia jest znikome.

Jak widzicie, w tej metodzie wszystko jest „około”. To „około” zostało uwidocznione na schemacie różowym, rozmytym kolorem. Gdyby nie to „około” - nie byłoby na schemacie różowej plamy, a różowy prostokąt „od - do”. „Około” może wynosić kilka godzin, ale równie dobrze kilka dni. I na tym polega problem ze skutecznością tej metody.

Dlatego proponuję nazwać ją metodą nie Ogino, lecz Około-Knausa. Jeżeli jednak jest umiejętnie stosowana, partnerzy gotowi są poddać się koniecznym ograniczeniom współżycia, a kobieta ma bardzo regularne cykle, to jest ona bardzo skuteczna i dla takich par godna polecenia.

W dniach płodnych należy albo zrezygnować ze współżycia, albo stosować inne metody, o ile nie istnieja przeciwwskazania natury medycznej, estetycznej lub moralnej. Trudno cieszyć się seksem, jeżeli sprawy z nim związane wywołują poczucie winy.

WARTO RÓWNIEŻ WIEDZIEĆ, że podczas miesiączki, która zazwyczaj trwa 2 - 6 dni, kobieta również jest niepłodna i ryzyko ciąży jest znikome. W rzadkich przypadkach pęcherzyk jajnikowy może uwolnić gotową do zapłodnienia komórkę jajową już 5 dnia cyklu! Lecz ma to zazwyczaj miejsce u kobiet o bardzo krótkich cyklach, trwających 14 -21 dni.

Wracając do współżycia podczas miesiączki:
można współżyć bez ryzyka zapłodnienia, lecz należy uwzględnić następujące czynniki.

1. tylko nieliczne kobiety mają wiekszy niż zwykle popęd płciowy podczas miesiączki. Zazwyczaj czują dyskomfort, zażenowanie i są osłabione, między innymi z powodu utraty krwi w wyniku menstruacji. Jeżeli dojdzie do współzycia, podniecenia spowoduje napływ krwi do narządów płciowych i miesiączka się nasili. Efektem może być jeszcze wieksze zmęczenie, wyczerpanie, a nawet krwotok. Dlatego jeśli decydujecie się na współżycie w tej fazie cyklu, to tylko z tą świadomością, ostrożnie i za wolą OBU stron.

2. Jeśli partnerzy nie chorują na grzybice bądź infekcje bakteryjne narządów płciowych a także RYGORYSTYCZNIE przestrzegają zasad higieny, to ryzyko infekcji wskutek współżycia podczas miesiączki jest minimalne. Należy jednak pamiętać, że złuszczanie się śluzówki macicy podczas miesiączki otwiera wrota infekcji dla bakterii, grzybów i wirusów. Dlatego podczas miesiączki ryzyko zarażenia się przez kobietę chorobami przenoszonymi drogą płciową zwiększa się. Natomiast jezeli partnerzy są zdrowi, dbają o swoją higienę i nie przeszkadza im widok krwi menstruacyjnej, to zasadniczo nie istnieją inne niż wyżej podane przeciwwskazania do współżycia podczas miesiączki. Ważne, by obie strony akceptowały seks w tym czasie!

3. Dawniej punkty (1) i (2) ujmowano krótko i dosadnie „kobieta podczas miesiączki jest nieczysta” i dlatego nie należy z nią w tym czasie współżyć, gdyż jej partner będzie nieczysty. Tego typu wzmianki można znaleźć w Pięcioksiągu Starego Testamentu i wierzeniach różnych narodów. Ja opisałem dokładnie, na czym ta nieczystość” polega.

wstecz.gif (2904 bytes)      dalej.gif (2709 bytes)