Przykładowa ulotka informacyjna

Doustny środek antykoncepcyjny


Składniki czynne
(czyli te, które są odpowiedzialne za działanie leku) każda tabletka powlekana zawiera: x mikrogramów jakiegoś progestagenu, y mikrogramów etynylestradiolu.

Składniki pomocnicze
tu wymieniane są substancje, które umożliwiają wyprodukowanie pigułki, takie jak: laktoza, skrobia kukurydziana, poliwinylopirolidon 25.000, stearynian magnezu, sacharoza, polividon 700.000, glikol polietylenowy, węglan wapnia, talk, wosk glikolomontanowy.

Postać farmaceutyczna
21 tabletek powlekanych. Jedna tabletka dziennie przez 21 dni.

Opis działania
doustny środek antykoncepcyjny.

Wskazania
do zapobiegania ciąży.

Przeciwwskazania
leku nie powinno się stosować w ciąży oraz w przypadku:
   

- poważnej choroby wątroby;
- zażółcenia skóry (żółtaczka) w wywiadzie lub silnego swędzenia całego ciała w czasie poprzedniej ciąży;
- innych rodzajów żółtaczki (zespół Dubin-Johnsona, zespół Rotora);
- guzów wątroby,
- procesów zakrzepowych krwi w kończynach dolnych, płucach, oczach;
- przebytego zawału serca lub stanach chorobowych, które zwiększają ryzyko powstawania skrzepów krwi, anemii sierpowatej,
- przebytego lub aktualnego raka sutka lub macicy,
- ciężkiej cukrzycy, która spowodowała zmiany w naczyniach krwionośnych; zaburzeń metabolizmu tłuszczów (lipidów) we krwi;
- wysypki zwanej opryszczką ciężarnych; otosklerozy (forma utraty słuchu), która uległa pogorszeniu podczas ciąży;
- niewyjaśnionych krwawień z pochwy;
- uczulenia na którykolwiek składnik pigułki.

Ostrzeżenia specjalne
Należy natychmiast przerwać przyjmowanie pigułek i udać się do lekarza, jeżeli wystąpi choćby jedna z podanych poniżej sytuacji:


- migrena, która nie pojawiała się przedtem lub jeśli występuje ona częściej niż dotychczas,
- bóle głowy silniejsze lub częstsze niż do tej pory;
- nagłe zmiany we wzroku, słuchu lub mowie;
- objawy tworzenia się skrzepów krwi lub objawy zapalenia żył połączonego z tworzeniem się skrzepów krwi (zakrzepowe zapalenie żył, thrombophlebitis), np. niespotykane bóle kończyn dolnych lub niezwykłe obrzęki kończyn górnych lub dolnych,
- ostre bóle w klatce piersiowej lub nagłe duszności, bóle dławicowe lub uczucie ciężkości w klatce piersiowej;
- przy planowanych zabiegach operacyjnych w ciągu najbliższych 6 tygodni, lub przebywania w łóżku po wypadku, operacji lub unieruchomienia np. opatrunkiem gipsowym na złamanej nodze;
- zażółcenie skóry (żółtaczka) lub świąd skóry całego ciała;
- wzrost ilości napadów padaczkowych;
- znamienny wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
- ciężka depresja;
- ból w nadbrzuszu lub niespotykane dotąd obrzęki brzucha;
- zajście w ciążę.

Przyjmowanie doustnego środka antykoncepcyjnego w przypadkach chorobowych
Kobiety, które cierpią z powodu jakiejś choroby lub są pod opieką lekarza, mogą czasami kontynuować przyjmowanie pigułki, ale zwykle wymaga to częstszych wizyt u lekarza. Dla sprawdzenia stanu zdrowia, czasem wykonuje się badania krwi. Koniecznym jest powiadomienie lekarza o obecności:

- cukrzycy,
- wysokiego ciśnienia tętniczego krwi,
- żylaków,
- zapalenia żył (phlebitis),
- otosklerozy (forma utraty słuchu),
- stwardnienia rozsianego,
- padaczki,
- zaburzeń metabolizmu znanych jako porfiria,
- zaburzeń ruchu (drżenia lub trudności w kontroli mięśni),
- chorób nerek,
- chorób w rodzinie wywołanych skrzepami krwi lub zawału serca lub udaru,
- nadwagi,
- torbieli sutka i, u kogokolwiek w rodzinie, raka sutka,
- tocznia rumieniowatego (SLE),
- mięśniaków macicy,
- migreny.

Interakcje (czyli oddziaływanie z innymi lekami
bądź używkami, jeśli się takowe zażywa)

Ważne jest, aby powiadomić lekarza o przyjmowaniu innych leków przed rozpoczęciem stosowania pigułki antykoncepcyjnej. Ważne jest także, aby powiedzieć lekarzowi lub dentyście, gdy będą przepisywać inne leki, o przyjmowaniu pigułki. Lekami mogącymi zaburzać prawidłowe działanie pigułki antykoncepcyjnej są:


- antybiotyki (takie jak ampicylina i rifampicylina); gryzeofulwina (stosowana w leczeniu zakażeń grzybiczych)

- fenylbutazon (stosowany jako lek przeciwzapalny w leczeniu niektórych chorób stawów);

- fenytoina, fenobarbital i niektóre inne leki stosowane u pacjentów z padaczką oraz karbamazepina (która może być stosowana w leczeniu padaczki lub różnych innych schorzeń).

Jeśli przyjmowane są którekolwiek z tych innych leków, można nadal stosować pigułkę antykoncepcyjną, ale należy zastosować dodatkowo jedną metodę antykoncepcyjną podczas przyjmowania innego leku i przez 7 dni po zaprzestaniu jego stosowania. Patrz: "Dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne". Jeśli te 7 dni przekroczą koniec opakowania, następne opakowanie powinno zostać rozpoczęte bez przerwy. W tej sytuacji, nie powinno się oczekiwać krwawienia z odstawienia, aż do końca drugiego opakowania. Jeśli krwawienie z odstawienia nie wystąpi, trzeba wykluczyć możliwość ciąży przed rozpoczęciem następnego opakowania. Jeśli przyjmowana jest rifampicyna, należy zastosować dodatkowo jeszcze jedna metodę antykoncepcyjną przez 4 tygodnie po zaprzestaniu jej przyjmowania. Zapotrzebowanie na leki przeciwcukrzycowe może ulec zwiększeniu. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy skontaktować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Dawkowanie
(podawany schemat dotyczy tylko preparatu 21-tabletkowego, po których zażyciu następuje 7 dni przerwy w ich przyjmowaniu)
Należy zacząć przyjmowanie pigułek w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Opakowanie zawiera 21 tabletek. Pierwsza drażetka powinna odpowiadać odpowiedniemu dniu tygodnia. Na przykład, jeśli okres rozpoczyna się w piątek, należy pobrać tabletkę oznaczoną jako "piątek". Następnie przyjmuje się kolejno jedną tabletkę każdego dnia, do zużycia wszystkich 21 tabletek. Tabletki powinny być przyjmowane codziennie o tej samej porze, najlepiej wieczorem. Następne opakowania Po przyjęciu wszystkich 21 tabletek, następuje 7 dniowa przerwa, w której nie zażywa się leku. W ciągu tych 7 dni powinien zacząć się okres.
Następne opakowanie pigułek należy rozpocząć ósmego dnia, nawet gdyby okres jeszcze trwał. Oznacza to, że drugie opakowanie pigułek będzie rozpoczęte tego samego dnia tygodnia, w którym rozpoczęte było pierwsze opakowanie.

Przejście z innego rodzaju antykoncepcji doustnej
Należy rozpocząć przyjmowanie pretaratu antykoncepcyjnego pierwszego dnia krwawienia, które pojawi się po ostatniej tabletce poprzedniego doustnego środka antykoncepcyjnego. Następnie postępuje się  zgodnie ze wskazówkami podanymi powyżej. Jeśli stosowana była doustna antykoncepcja przyjmowana codziennie (28 tabletek), należy rozpocząć stosowanie nowego środka antykoncepcyjnego pierwszego dnia krwawienia, nawet jeśli nie zakończone zostało opakowanie poprzedniego leku.

Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych po urodzeniu dziecka
Po urodzeniu dziecka, lekarz może poradzić zaczekać z rozpoczęciem przyjmowania pigułek do czasu zakończenia pierwszego normalnego okresu, ale czasami istnieje możliwość wcześniejszego ich przyjmowania. Decyzja w tej kwestii powinna być podjęta wspólnie z lekarzem. Znikoma ilość aktywnych składników pigułki jest wydzielana z mlekiem. Stosowanie środka antykoncepcyjnego u w czasie karmienia piersią powinno być przedyskutowane z lekarzem

Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych
po poronieniu lub przerwaniu ciąży

Jeśli nastąpiło poronienie lub zabieg przerwania ciąży, lekarz może poradzić zaczekać z rozpoczęciem przyjmowania pigułek do czasu zakończenia pierwszego normalnego okresu, ale czasami istnieje możliwość wcześniejszego ich przyjmowania.

Postępowanie w przypadku
opóźniania się okresu

Jeśli w wyjątkowych przypadkach, krwawienie nie wystąpi podczas przerwy w przyjmowaniu tabletek, dalsze przyjmowanie tabletek powinno zostać tymczasowo przerwane i konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Postępowanie po zażyciu
większej ilości tabletek

Nie było doniesień o poważnych szkodliwych efektach wywołanych przyjmowaniem zbyt dużej ilości pigułek antykoncepcyjnych. Jeśli zażyje się więcej niż jedną tabletkę na raz, mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z pochwy. Jeżeli dziecko połknęło dużą ilość tabletek, niezwłocznie należy poprosić lekarza o poradę.

Postępowanie w przypadku zapomnienia
o przyjęciu tabletki

Jeśli spóźnienie się z przyjęciem tabletki jest krótsze niż 12 godzin
istnieje ciągłe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę. Należy zażyć tabletkę tak szybko jak tylko jest to możliwe a następną należy przyjąć o zwykłej porze. Może to oznaczać, że pobrane będą 2 tabletki w ciągu tego samego dnia.

Jeśli spóźnienie się z przyjęciem tabletki wynosi ponad 12 godzin
skuteczność antykoncepcyjna maleje. Należy opuścić   przeoczoną tabletkę i kontynuować przyjmowanie tabletek jak dotychczas, ale należy także zastosować dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne przez resztę tego cyklu. Patrz "Dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne". Jeśli wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne, to albo unika się stosunków płciowych, albo stosuje się kapturek szyjkowy i środek plemnikobójczy lub prezerwatywę. Jako dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne nie należy stosować metody rytmu (kalendarzykowej) lub termicznej, ponieważ doustne środki antykoncepcyjne przerywają zmiany zachodzące podczas cyklu menstruacyjnego, takie jak zmiany w temperaturze i śluzie szyjkowym.

Postępowanie przy wymiotach lub biegunce
Jeśli dojdzie do wymiotów lub biegunki w przeciągu 3-4 godzin od zażycia tabletki, składniki aktywne mogą nie zostać prawidłowo wchłonięte. Należy kontynuować  przyjmowanie tabletek jak dotychczas, ale także zastosować dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne przez resztę tego cyklu. Patrz: "Dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne"

Działania niepożądane
Czasami występują działania niepożądane pigułki antykoncepcyjnej. Mogą one być łagodne lub bardziej poważne. Łagodne reakcje W pierwszych kilku miesiącach stosowania środka czasem mogą pojawić się łagodne działania niepożądane, takie jak: krwawienie i plamienie między okresami. Zazwyczaj ustępują one gdy organizm dostosuje się do pigułki. Jeśli ich obecność przedłuża się, stają się obfitsze lub pojawiają się znowu, należy skontaktować się z lekarzem. Są to:
    - bóle głowy,
    - rozstrój żołądkowy i mdłości,
    - napięcie sutków,
    - nagłe zmiany nastroju,
    - nadmierne tycie,
    - ostuda (żółtawobrązowe plamy na skórze),
    - słaba tolerancja soczewek kontaktowych.

Poważne reakcje
Z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi związane są czasem poważniejsze działania niepożądane. Objawy wielu z nich wymieniono w części mówiącej o tym, kiedy należy przerwać przyjmowanie pigułki:
   

- zakrzepica (tworzenie się skrzepów w naczyniach krwionośnych). Niektóre publikacje donosiły o nieznacznie większym ryzyku występowania procesów zakrzepowych krwi podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

- kobiety powyżej 35. roku życia palące papierosy podczas stosowania doustnej antykoncepcji mają większe szanse cierpieć z powodu zawału serca lub udaru. Ważne jest, aby rzucić palenie w czasie stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Inne czynniki ryzyka, pomijając palenie tytoniu, takie jak istniejące wcześniej zaburzenia krzepnięcia, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, złogi tłuszczowe w tętnicach, cukrzyca i otyłość, mogą także zwiększać ryzyko powstawania zakrzepicy.

- w rzadkich przypadkach, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych prowadziło do chorób wątroby, takich jak żółtaczka i bardzo rzadko było związane z niektórymi typami guzów wątroby. Guzy wątroby mogą prowadzić do zagrażających życiu krwotoków wewnętrznych. Dlatego jeżeli dojdzie do poważnych zaburzeń w nadbrzuszu, które nie ustępują samoistnie, należy skontaktować się z lekarzem.

- jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że poważne działania spowodowane zostały przez pigułkę antykoncepcyjną, należy przerwać jej przyjmowanie i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek działania niepożądanego środka antykoncepcyjnego nie uwzględnionego w ulotce, należy poinformować o tym swojego lekarza i zasięgnąć jego rady.

wstecz.gif (2904 bytes)    kleo_but.gif (3633 bytes)   dalej.gif (2709 bytes)